4 съвета за хитро обзавеждане
Пътят към дома е дълъг и изпълнен с препятствия, сред които (хищни) брокери, (пишман) майстори, (изтощителен) ремонт, (досадно) чистене и непредвидени (колкото зимен грип ) разходи. Ако оцелеем след всичко това, то е време за глътка въздух с най-сладката част от превръщането на имотът в дом – обзавеждането.
Ето няколко съвета, които биха били от полза в някои от най-често срещаните проблемни ситуации, както и примерни продукти, с които да улесним търсенето:
ПРОСТРАНСТВОТО НИКОГА НЕ Е ДОСТАТЪЧНО. КАК ОПТИЧЕСКИ ДА УГОЛЕМИМ СТАЯТА?
Колкото и да ни се иска, не можем да бутаме стени с един замах на ръката, но можем да използваме някои трикове, с които да залъжем окото. Цветовете правят магии що се отнася до моделиране на пространството.
Светлите и неутрални тонове „отварят“ стаята и „бутат“ стените навън. В такъв случай можем да изберем тъмна подова настилка или килим, за да изпъкне заобикалящата среда още повече.
Добра идея е да изберем пердета в същия цвят със стените, тъй като сливането им със стената ще направи услуга на оптическото уголемяване. Ако целим пък да коригираме ниския таван, то съобразяваме цвета на пердетата с този на тавана.
Тапети на райета е още един хитър ход, ако искаме да имаме сериозен акцент на някоя от стените. Следваме логиката, че хоризонталните издължават стената, а вертикалните добавят височина. Фототапет с панорамни гледки или перспективни кадри също биха помогнали за целта.
Тук е моментът да решим кои вещи наистина ни трябват и да се оттървем от всичко излишно. Колкото по-претрупана е стаята, толкова по-малка изглежда. Големите и тромави секции буквално и преносно нямат място там, затова пък изборът на модулни системи е идеалната алтернатива.
Търсим мултифункционални мебели, които ще ни осигурят допълнително място за съхранение, като легло с ракла или нашумелите наскоро трансформиращи се холови гарнитури, които го играят още легло, бюро, място за релакс и т.н.
НЕ НИ ДОСТИГА СВЕТЛИНА. АМИ СЕГА?
Не споменахме огледалото в горните съвети не защото не му е там мястото, а защото бързаме да го сложим като номер едно предложение и тук. Освен че създава допълнителна пространствена илюзия, огледалото може да удвои източниците на светлина, отразявайки естествената такава. Можем да сложим голямо огледало точно срещу прозореца или няколко по-малки в ефектни рамки.
Изборът на материали е ключов тук. Матовите стени ще разпределят отразената светлина равномерно, докато металните, огледални, лъскави или прозрачни елементи в обзавеждането ще се погрижат за допълнителния отблясък.
И накрая но не на последно място – определено предпочитаме няколко осветителни тела, вместо един, централно разположен полилей. Настолни лампи, предоставящи индиректна светлина, насочена нагоре, са добър начин да компенсираме недостатъчната дневна такава.
Коледните лампички пък далеч не трябва да са само коледни, нито пък градинските да са само за градината – стига да са в неутрална бяла или жълтеникава светлина, те са едно от любимите интериорни решения за любителите на уюта.
ДОМ, КОЙТО НЕ ОМРЪЗВА. ВЪЗМОЖНО ЛИ Е?
Разбира се, че е възможно! Представете си вълнението преди да украсим дома си коледно – четири пъти годишно! Сезонната декорация е ключът към интериор, който никога не омръзва! Декоративни калъфки в сезонни цветове, каренца за масата, съдържанието във вазите да се променя и картините да се редуват. И това е само на първо четене!
Колкото по-незадължаващи са цветовете на стените и текстила, толкова по-голяма свобода имаме да се развихрим с добавянето на акцентите. Ето защо кухня в червен и черен лак може да ни звучи добре сега, но дали ще е така и след 2-3 години?
ВЕЧНИЯТ ВРАГ НА ПАЗАРУВАНЕТО – БЮДЖЕТЪТ. ИЛИ ПЪК НЕ?
Обзавеждането е едно от най-приятните занимания, чисто и просто защото му се вижда края на онзи безкраен процес по създаването на нов дом или ремонтирането на стария. Но портфейлът казва друго. Ако след грубата част на ремонта бюджетът е ограничен, то тук е моментът да се доверим на въображението си.
Кои от старите мебели можем да преработим и превърнем в супер акцент с арт стойност? И къде да се оглеждаме за добри сделки? Всъщност едно от най-пристрастяващите неща е ловът за находки по разпродажби, антиквариати, дори и битаци! Повечето сайтове имат секция outlet или sale, която не пропускаме да разгледаме, а и ако имаме излишни уреди или мебели – винаги можем да опитаме да ги продадем из все по-многобройните подобни групи в социалните мрежи.
За финал е важно да отбележим, че домът е истински дом само когато е пълен с любими хора, ухае вкусно и най-вече – направен е с любов! Затова нека не пазим хубавите чаши и чинии само за гости и нека не правим компромис с уюта!
Автор: Ивелина Иванова